Gdzie szukać najnowszych rozwiązań i praktycznych wskazówek?
Głównym celem konferencji pt. „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”, która odbyła się 8 czerwca 2022 roku w Wąbrzeźnie k. Torunia, było ułatwienie przedstawicielom przedsiębiorstw produkcyjnych dostępu do informacji o najnowszych urządzeniach, rozwiązaniach i technologiach. Zakres tematyczny był bardzo szeroki i kompleksowy, odbyło się łącznie 19 prelekcji. Ponadto, na stoiskach wystawienniczych 23 firm i ekspertów dzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zaprezentowało swoje produkty i usługi. Wartością dodaną był networking i rozmowy bezpośrednie z ekspertami, w tym rozmowy pomiędzy uczestnikami i wymiana doświadczeń. Uczestnicy mieli możliwość skonsultowania i znalezienia rozwiązań na problemy jakie często mają miejsce w ich zakładach przemysłowych.
Na koniec konferencji przeprowadzono dwa warsztaty techniczne. Pierwszy dotyczył termowizyjnej i ultradźwiękowej detekcji problemów. „Co ta naprawdę widzą kamery?”, na to pytanie opowiedział przedstawiciel firmy KamryIR. Drugi warsztat na temat pomiarów wibrodiagnostyczych maszyn przemysłowych przeprowadził przedstawiciel firmy AS Instrument Polska.
Wszyscy z branży doskonale wiedzą, że UR to proces ciągły, który wymaga opracowania właściwych strategii i narzędzi. Nie mogą być one stałe – powinny być na bieżąco analizowane i modyfikowane, by zapewnić efektywne i bezpieczne funkcjonowanie zakładu produkcyjnego. Oprócz wymaganego dużego doświadczenia, również istotne jest posiadanie najnowszego know-how i umiejętność adaptacji do zaistniałych sytuacji oraz przewidywanie ewentualnych problemów czy awarii.’
Oszczędność to słowo, które nabrało w ostatnim czasie szczególnego znaczenia. Jak powiedział jeden z prelegentów – „profilaktyka jest tańsza od naprawy”. Podczas konferencji było wiele wykładów i prezentacji poruszających kwestie diagnostyki, detekcji i predykcji, niezbędnych do zachowania ciągłości utrzymania ruchu. Przedstawiono ciekawe rozwiązania do zabezpieczenia twardej infrastruktury, np. poprzez monitorowanie łożysk, filtrowanie oleju zamiast jego wymiany, system klinujący do stabilności połączeń śrubowych czy specjalną konstrukcję bezpieczników topikowych, wykorzystywanych w obwodach elektrycznych. Nie zabrakło też nowoczesnych rozwiązań cyfrowych pomocnych m.in. do monitorowania stanu maszyn, wykorzystania ultradźwięków, zastosowania sygnalizacji optyczno-akustycznych czy opłacalności instalacji energooszczędnych systemów oświetleniowych. A kiedy już awaria się zdarzy… to dobrze jest mieć możliwość dostępności do odpowiednich narządzi i części zamiennych czy łatwego i szybkiego dostępu do fachowego serwisu. Była też mowa o aspektach prawnych – o okresowych i specjalnych przeglądach maszyn, a także o wpływie zmian przepisów w zakresie warunków technicznych jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Konferencja, zorganizowana przez Axon Media Group w Wąbrzeźnie, została objęta Honorowym Patronatem przez: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Krajową Izbę Gospodarczą, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Dozoru Technicznego, Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa, Polską Izbę Konstrukcji Stalowych, Klaster Obróbki Metali. Spotkanie było również medialnie wspierane przez liczne portale i czasopisma branżowe.
Fotorelacja poniżej: