Obserwując rynek nośników energii z pewnością można stwierdzić, że czasy, kiedy było tanio mamy już za sobą. Jeśli do tego weźmiemy jeszcze pod uwagę sytuację gospodarczą, z jednej strony zachwianą pandemią COVID-19, a z drugiej obecny konflikt zbrojny w Ukrainie, to nie napawa optymizmem. Analizując raporty rynkowe wynika, że nawet do 50% przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego ponosi straty energii. Głównie spowodowane są one niedostateczną analizą przebiegu procesu eksploatacji, błędami przy wdrażaniu nowych rozwiązań czy brakiem kompleksowej wiedzy na temat zarządzania mediami lub brakiem pomysłów na ich ulepszenie.
Celem wydarzenia było ułatwienie przedstawicielom przedsiębiorstw produkcyjnych dostępu do informacji o najnowszych urządzeniach, rozwiązaniach i technologiach. Uczestnicy mieli możliwość skonsultowania i znalezienia rozwiązań na problemy jakie często mają miejsce w ich zakładach przemysłowych.
Konferencja została podzielona na dwa bloki, podczas których odbyło się łącznie 14 prelekcji. Niewątpliwie wartością dodaną był networking i rozmowy bezpośrednie z ekspertami, w tym rozmowy pomiędzy uczestnikami. Formuła łączenia targów z konferencją pozwoliła na skonsultowanie danego, indywidualnego przypadku i co ważne na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Eksperci z 21 firm dzielili się wiedzą oraz zaprezentowali swoje produkty i usługi na swoich stoiskach wystawienniczych.
Po części wykładowej odbyły się 3 warsztaty techniczne. Uczestnicy mogli poznać, od firmy UE Systems, przykłady w zakresie detekcji wycieków sprężonego powietrza. Kolejny warsztat, który przeprowadził przedstawiciel firmy IBA, dotyczył monitorowania przepływu energii elektrycznej oraz analizy jej podstawowych parametrów. Trzeci warsztat, poprowadzony przez firmę Mircrosys, obejmował wykorzystanie systemu SCADA w energetyce i zakładach produkcyjnych.
Partnerzy konferencji przedstawili aktualne trendy i innowacje przyczyniające się do optymalizacji kosztów energii elektrycznej i mediów technicznych, uwzględniając przy tym zasadność ekonomiczną, prostotę implementacji i skalowalność. Ostatnie nie mniej ważne, rozwiązania przyjazne środowisku przyrodniczemu.
W trakcie wydarzenia przedstawiono różne modele architektury systemów monitorowania mediów, akwizycję danych i ich odpowiednie zarządzanie, a także diagnostykę stanu tzw. twardej infrastruktury poprzez pomiar drgań czy wykorzystanie ultradźwięków. Pokazano też na rzeczywistych przykładach jakie są generowane straty w wyniku braku lub złego dobrania izolacji termicznej na armaturze przemysłowej, jak prawidłowo dobrać czujniki temperatury oraz jak zoptymalizować układy sprężonego powietrza. Nie zabrakło także wiedzy na temat środków finansowych na realizację inwestycji obniżających zużycie energii i poprawę efektywności energetycznej.
Wydarzenie zorganizowane przez Axon Media Group zostało objęte Honorowym Patronatem: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Krajową Izbę Gospodarczą, Narodowe Centrum Badań i rozwoju, Urząd Dozoru Technicznego, Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa, Polską Izbę Konstrukcji Stalowych, Klaster Obróbki Metali. Spotkanie było również medialne wspierane przez liczne portale i czasopisma branżowe.
Fotorelacja poniżej: