Mirko Jacob z Cetex Institut gGmbH i Adam Czech z Chemnitz University of Technology odwiedzili Biuro BKP, firmę KONEK PSN sp. z o.o. oraz laboratoria Wydziału Mechanicznego Politechniki Bydgoskiej. Wizyta miała na celu zacieśnianie współpracy w ramach sieci, omówienie wspólnie podejmowanych inicjatyw i działań związanych z dalszym rozwojem sieci.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem na temat sieci INMOLDNET przygotowanym w ramach działań podejmowanych wspólnie z BKP.
Poprzez Zielony Ład Unia Europejska chce dokonać transformacji w kierunku nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki, która uniezależni swój wzrost od korzystania z surowców nieodnawialnych. Dla osiągnięcia tego celu UE przypisuje wiodącą rolę gospodarce obiegowej. Wspomniany cel i dążenia wspiera międzynarodowa sieć współpracy "INMOLDNET”.
Czym jest INMOLDNET?
INMOLDNET to skrót od "Innovation for Injection Molding Technologies Network". Celem międzynarodowej sieci współpracy przemysłu i ośrodków badawczych jest opracowanie i wprowadzenie na rynek nowatorskich, zasobooszczędnych, wysoce funkcjonalnych hybrydowych elementów formowanych wtryskowo i technologii ich produkcji, a także zestawu narzędzi programowych wspomagających sieciowe procesy rozwoju tych elementów.
Sieć rozpoczęła swoją działalność w 2020 r. i jest finansowana przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Obecnie skupia 27 partnerów, w tym 22 podmiotów niemieckich i 5 polskich. Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa oraz Cetex Institut gGmbH wspólnie koordynują współpracę w ramach sieci oraz wspierają partnerów w realizacji projektów i pozyskiwaniu środków finansowych.
Docelowymi rynkami dla produktów powstałych w ramach realizowanych wspólnie projektów są: przemysł motoryzacyjny, transportowy, AGD i meblarski, a także przemysł tworzyw sztucznych. Opracowując nowe procesy produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, sieć pragnie przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów. Jednocześnie wspólne opracowanie sieciowego zestawu narzędzi dla procesów rozwoju produktów ma na celu lepsze wykorzystanie ich potencjału w zakresie ukierunkowanego wyboru optymalnych procesów i materiałów z uwzględnieniem perspektyw ekonomicznych i ekologicznych oraz odpowiednich wskazówek dla użytkowników.
INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA
Działania sieci INMOLDNET koncentrują się na trzech liniach innowacji:
W ramach aktywnej współpracy polsko-niemieckiej realizowane są projekty badawczo-rozwojowe oraz wspólne uczestnictwo ważnych targach branżowych, takich jak Targi K, FAKUMA, PLASTPOL i INNOFORM, nieprzypadkowo więc jednym z głównych partnerów tegorocznych Targów INNOFORM jest sieć INMOLDNET. Dzięki tej współpracy niemieckie i polskie przedsiębiorstwa oraz instytucje badawcze wspierają się wzajemnie w stawianiu czoła przyszłym wyzwaniom technologicznym i gospodarczym oraz przy wzmacnianiu własnej pozycji rynkowej. Motto INMOLDNET brzmi zawsze: "Razem jesteśmy silniejsi!".
Więcej informacji o działalności sieci na www.inmoldnet.de